Przestarzałe technologie
2G i 3G do lamusa

Wyłączenie 2G i 3G

Operatorzy planują wycofać przestarzałe technologie. W pierwszej kolejności będzie nią technologia 3G. Choć 2G to starsze stosowane dziś rozwiązanie, to z powodów technicznych, zostanie jeszcze trochę dłużej utrzymane niż 3G. Wyłączenia już następują u niektórych operatorów w różnych rejonach w Polsce, a cały proces powinien zakończyć się w ciągu najbliższych kilku lat. To duża zmiana dla użytkowników.

Poprawa jakości usług dzięki 4G

Już dziś 96 proc. przepływu danych mobilnych w Polsce pochodzi z sieci 4G. Sieć 3G stanowi obecnie zaledwie 3 proc., więc wyłączenie jej pozwoli uruchomić kolejną warstwę 4G na zwolnionych pasmach częstotliwości przez 3G. Po odłączeniu 3G nadal będzie można korzystać ze starszego telefonu czy e-czytnika, ale musimy liczyć się z tym, że połączenie będzie słabszej jakości lub w ogóle niedostępne.

Wyłączenie 3G wiąże się z dwoma głównymi aspektami dotyczącymi połączeń głosowych i Internetu. W przypadku połączeń głosowych po przejściu na 4G i VoLTE klienci zyskają znacznie lepszą jakość połączeń dzięki kodekom HD Voice+ i EVS. Przejście z 3G na 4G sprawi, że zyskamy szybsze transfery danych. Internet znacznie przyśpieszy, tam gdzie dziś ledwo działa na 3G. Kolejna zaleta – technologia VoLTE pozwoli na szybsze wykonywanie połączeń, zajmie to tylko nawet 1 sekundę, gdzie dziś według starych standardów trzeba czekać kilka razy dłużej. Jednak korzyści na tym się nie kończą. Będziemy mogli wykonywać połączenia przez sieć 4G i jednocześnie cieszyć się szybkim Internetem przez 4G. Dziś, połączenia przez 3G automatycznie przełączają transfer danych na 3G, nawet jeśli zasięg LTE jest bardzo dobry.

antena telewizyjna masztowa wieża radiowa technologia bezprzewodowa 5g 4g LTE

Porozmawiajmy przez VoLTE

Aby korzystać z VoLTE, musimy mieć odpowiednią karte SIM 4G/LTE lub eSIM i znajdować się w zasięgu sieci 4G. Druga rzecz to telefon oferujący możliwość wykonywania połączeń przez VoLTE. Prawie wszystkie nowe smartfony dostępne obecnie na rynku obsługują ten standard. Operatorzy standard VoLTE włączają automatycznie po włożeniu karty SIM, dzięki czemu nie trzeba aktywować żadnych dodatkowych usług. Wkładamy kartę SIM i korzystamy, ale to nie takie proste. Jest jeden haczyk. Posiadany telefon musi być zgodny z wymogami operatora i zatwierdzony przez niego do działania w technologii VoLTE. Oznacza to, że jeśli kupimy smartfon z VoLTE, mimo że jest nowy, możemy nie mieć możliwości wykonywania połączeń w tym standardzie. Na szczęście operatorzy sieci, zatwierdzają coraz większe ilości urządzeń obsługujących VoLTE w ich sieciach. VoLTE można skonfigurować na wiele różnych sposobów, a tę samą funkcjonalność można zaimplementować w nieco inny sposób w różnych sieciach komórkowych. Dlatego wymagana jest ścisła współpraca między firmami telekomunikacyjnymi, a producentami telefonów.

Harmonogram wyłączeń sieci 2G i 3G przez operatorów

– Polkomtel wymieni wszystko do 2027, ale proces już się zaczął

– Orange planuje wyłączyć 3G do końca 2025, a 2G do 2028

– T-mobile 3G wyłącza do końca 2023, a 2G wyłączy w bliżej nieokreślonym czasie

– PLAY mówi o perspektywie kilku lat

 

T-Mobile wyłącza 3G już w 2023: https://www.t-mobile.pl/c/wylaczamy3g#

Skorzystaj z kontraktu serwisowego
i zapomnij o problemach ze sprzętem.

Kompleksowo, szybko, fachowo.

Prowadzisz firmę lub pracujesz w dziale IT? Odpowiadasz za utrzymanie procesów i kondycję sprzętu w firmie? Dzięki nam będziesz mógł skupić się na bardziej istotnych tematach, niż problemy z niedziałającym sprzętem.

ZOBACZ RÓWNIEŻ

Podobne wpisy